Čtvrtý ročník branně-vědomostního závodu prověřil připravenost žáků Ústeckého kraje v Tisé

KVV ÚL
  • 25.6.2025
  • Petr Valtera
  • kpt. Mgr. Roman Kutílek

Dne 20. června se vojenský výcvikový prostor v Tisé proměnil ve scénu čtvrtého ročníku branně-vědomostní soutěže, kterou v rámci programu POKOS (Příprava občanů k obraně státu) zorganizovalo Krajské vojenské velitelství Ústí nad Labem.

Soutěž určená pro žáky sedmých ročníků základních škol se v letošním roce těšila rekordní účasti – do boje o vítězství nastoupilo čtrnáct smíšených čtyřčlenných družstev z jednotlivý obcí Ústeckého kraje. Ideální počasí, modrá obloha a okolní příroda vytvořily soutěžícím ideální podmínky pro výkon.

„Jsem rád, že vás zde mohu přivítat na dalším ročníku soutěže, která v sobě spojuje znalosti, dovednosti i týmového ducha. Přeji vám úspěšný den a férový boj,“ uvedl při slavnostním zahájení ředitel Krajského vojenského velitelství Ústí nad Labem, plukovník Vítězslav Křiček. Po jeho slovu a nezbytných organizačních pokynech zazněl v 9:30 symbolický startovní povel z úst kapitána Romana Kutílka – a soutěž mohla začít.

Nový prvek v závodě: orientační běh s čipem

Letos přinesla soutěž zásadní novinku – orientační běh s mapou, buzolou a elektronickým čipem, který byl do závodu zařazen poprvé. Soutěžící tak museli prokázat nejen fyzickou zdatnost, ale i schopnost spolupráce, orientaci v terénu a pohotovost při rozhodování. Tento úkol připravil ve spolupráci s organizátory Český svaz orientačních sportů Ústecký kraj, jemuž patří uznání a poděkování za profesionální přístup.

Osm stanovišť, osm výzev

Soutěžní trasa vedla přírodním terénem a zahrnovala osm tematicky zaměřených stanovišť. Družstva musela zvládnout překážkovou dráhu, hod granátem na cíl, lanovou dráhu, střelbu ze vzduchové zbraně, rozdělávání ohně za pomoci křesadla, praktický úkol z první pomoci, silové disciplíny, práci s mapou a tradičně i zkoušku fyzické zdatnosti.

Zdravotní dozor na stanovištích zajišťoval Český červený kříž – oblastní spolek Teplice, který poskytl nejen odborný dohled, ale také ošetřil drobná poranění, která si účastníci přivodili v průběhu náročné trasy.

Doprovodný program a partneři

Významnou roli při organizaci soutěže sehrál Branný oddíl mládeže Děčín, který připravil doprovodný program – zejména oblíbenou airsoftovou střelnici, jež se setkala s nadšením u dětí i pedagogů. Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky přispěla nejen svou účastí, ale i zajištěním hodnotných cen pro soutěžící.

Vyhodnocení a závěr

Krátce před 14. hodinou se všechna družstva vrátila do cíle. Po celodenním výkonu následovalo vyhodnocení výsledků a slavnostní vyhlášení nejúspěšnějších týmů:

1. místo 🥇 – Základní škola Mírová, Ústí nad Labem

2. místo 🥈– Základní škola Velemín

3. místo 🥉– Základní škola Rozmarýnová, Most

Všichni účastníci si odnesli nejen nové zážitky, ale především praktické zkušenosti – schopnost zvládat stres, rozhodovat se v zátěži a spolehnout se na vlastní tým.

Děkujeme všem soutěžícím, pedagogickému doprovodu, partnerům akce a spolupracujícím organizacím za podporu a přínos k realizaci této smysluplné aktivity.

Autor článku: kpt. Mgr. Roman Kutílek