Losování výherců červnové vědomostní soutěže POKOS

cerven
  • 16.6.2025
  • Petr Valtera
  • VaPe

I červnová vědomostní soutěž POKOS prověřila Vaše znalosti a jak se ukázalo, nebylo to zrovna jednoduché! 

Úvodní obrázek naznačuje, kde se nejvíc chybovalo ... Mrkněte na správné odpovědi.

Tentokrát jsme nikam nezašli, ale naopak jsme poprosili AI, aby nám vygenerovala ze zaslaných správných odpovědí 3 výherce.

Červnovými výherci jsou:

Natanael Petrtýl

Miroslav Laspidis

Julie Elen Remešová

Všem výhercům blahopřejeme a odesíláme drobnou cenu.

Všem těm, kteří nevyhráli děkujeme za účast a nezapomeňte se zúčastnit další soutěže! Tentokrát to ovšem bude až po prázdninách. 


A jaké byly správné odpovědi?

1) Otázka z historie

Válka se může odehrávat kdekoliv – i v poušti. Válka v poušti znamená boj v horkém a suchém prostředí, jako je severní Afrika nebo Blízký východ. Takové podmínky jsou pro vojáky i techniku velmi náročné.

V roce 1941 probíhali boje u města ve východní části libyjské Kyrenaiky. Zde se nacházel i jeden z nejdůležitějších přístavů na pobřeží severní Afriky mezi Tripolisem a egyptskou Alexandrií. 

Jednou z jednotek, které zde bojovali byla i československá jednotka, pod velením podplukovníka Karla Klapálka, rodáka z Nového Města nad Metují.

Čs. vojáci v Africe
Autor: VHÚ Praha

Víš, jak se jmenovalo ono město? A víš, o jakou československou jednotku šlo? 

Českoslovenští vojáci sehráli významnou roli při obraně Tobruku během druhé světové války, konkrétně v období od října 1941 do dubna 1942. Jednotkou pod velením podplukovníka Karl Klapálka byl 11. československý pěší prapor – Východní.


2) Praktické znalosti z chování v krizových stavech

Zvuk sirény neznamená vždy jen pravidelnou zkoušku každou první středu v měsíci. Pokud však zazní kolísavý tón, jde o výstrahu a výzvu k okamžitému ukrytí. V případě vyhlášení poplachu je důležité zachovat klid a nepropadat panice.

Podívej se na video z ČT edu a odpověz na otázku.

Chování při mimořádných událostech - ČT edu - Česká televize

Ve videu se jednalo o chemickou havárii, únik čpavku (amoniak, NH₃) na zimním stadionu, co je možné použít z domácích zásob k jeho neutralizaci a jak? 

Ve videu radili jako improvizovaný prostředek na ochranu dýchacích cest použít roušky a ty namočit v kyselině citrónové. Obdobně z domácích zdrojů je možné použít i ocet.


3) Otázka o Armádě České republiky

Vojenské hodnosti mají velmi dlouhou historii, která sahá až do starověku, ale jejich moderní podoba se začala formovat v Evropě během středověku a raného novověku. V českých zemích se systém hodností vyvíjel spolu s vývojem armády, zejména v rámci Rakouska-Uherska a později Československa.

Vojenské hodnosti jsou důležité z mnoha zásadních důvodů, které ovlivňují fungování armády jako celku. Hodnosti určují, kdo komu velí. Umožňují rychlé rozhodování a efektivní řízení jednotek, zejména v krizových situacích. Každá hodnost nese určitou míru odpovědnosti – od běžného vojáka až po generála. Vyšší hodnost znamená větší pravomoci, ale i větší zodpovědnost. Díky standardizaci (např. podle NATO) jsou hodnosti srozumitelné i mezi armádami různých států, což usnadňuje společné mise a operace.

Wifina: Hradní stráž - ČT edu - Česká televize

Poznáš následující hodnosti vojáků AČR? 

a)

 

b)

 

c)

 
Správná odpověď je následující:
a) četař
b) nadpraporčík
c) major
Další hodnosti si můžete prohlédnou na stránkách 🌐acr.mo.gov.cz ▶︎▶︎  Hodnosti | Armáda ČR

Přejeme všem krásné prázdniny a budeme se opět těšit v novém školním roce.